„Gdyby razem wszystkie dzieci…”, odbył  się w Sali widowiskowej rawickiego Domu Kultury o godz. 16.15. Zakończył  się zgodnie z programem o 18.00. Wzieło w nim  udział 17 chórów szkolnych działających w ramach programu NCK Śpiewająca Polska. Podczas koncertu dzieci śpiewały a’ cappella i z akompaniamentem utwory o tematyce zimowej i świątecznej. Niektórym utworom towarzyszył zespół instrumentalny, w którego składzie grali  również dyrygenci chórów szkolnych. Większość prezentacji została wykonana wspólnie przez zespoły pochodzących z jednego regionu np. gminy Pakosław, gminy Jutrosin, z Rawicza… Dzieci zaśpiewały też utwory, w których wystąpiły  reprezentacje wszystkich chórów. Do koncertu dzieci przygotowywały się m. in. podczas warsztatów organizowanych od września b.r. w ramach programu Śpiewająca Polska w Rawiczu i we wsi Długie Stare k/Leszna.  
Celem koncertu było  pokazanie  płynącej z zespołowego śpiewu witalnej energii, posiadającej siłę niwelowania wszelkich podziałów oraz integrującej niezależnie od miejsca zamieszkania. Świadomoć  wspólnych korzeni jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju młodych ludzi. Stąd pomysł na przygotowanie programu, którego celem nie była jedynie konfrontacja poziomu artystycznego poszczególnych zespołów, ale zwrócenie uwagi na konieczność ciągłego pielęgnowania tradycji śpiewaczych obecnych od pokoleń w wielu rejonach południowo – zachodniej Wielkopolski. Siłę i znaczenie wspólnego muzykowania podkreślają słowa piosenki, która stała się mottem przewodnim koncertu: „Gdyby razem wszystkie dzieci znów podały sobie ręce, toby uśmiech zapanował, tak jak w życiu i w piosence…”
Grudniowy koncert stanowi wstęp do przyszłorocznych obchodów czterdziestolecia powstania leszczyńskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Serwis fotograficzny z przegladu