Film z festiwalu: https://www.youtube.com/watch?v=5RhWjDZi5Jc
                               https://www.youtube.com/watch?v=U5tfdQ7plQQ

Juz po raz dwunasty w dniach 14 i 15 września 2013r. odbył się na leszczyńskim rynku Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Folkloru Leszno 2013. Festiwal został zorganizowany w bardzo okrojonym zakresie. Wzięło w nim udział 8 zespołów: 
 Dechovka Harmonia 1872 z Kolina (Słowacja), Wroniecka orkiestra Dęta, Miejska Orkiestra Dęta Żarskiego Domu Kultury, Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Śmigla, Mażoretki MIRAŻ z Wronek, Slovacki soubor Piesni a Tancu VONICA ze Zlina, Zespół Tańca Ludowego SWOJACY z Raszkowa i Zespół Pieśni i Tańca MARYNIA ze Święciechowy. 


Międzynarodowe JURY pod przewodnictwem Pana Franciszka Suwały dokonało oceny prezentacji artystycznej zespołów wystawiając oceny:
doskonały (6)
bardzo dobry (5)
dobry (4)

 Ocenę DOSKONAŁY za prezentacje muzyczne otrzymały: Dechovka Harmonia 1872 z Kolina i Miejska Orkiestra Dęta Żarskiego Domu Kultury 
 Ocenę DOSKONAŁY za prezentacje choreograficzne otrzymały:Slovacki Soubor Piesni a Tancu VONICA ze Zlina, Zespół Pieśni i Tańca MARYNIA ze Święciechowy oraz mażoretki MIRAŻ z Wronek. 

Ocenę BARDZO DOBRY za prezentacje muzyczne otrzymała Wroniecka Orkiestra Dęta
Ocenę BARDZO DOBRY za prezentację choreagraficząe otrzymał Zespół Tańca Ludowego SWOJACY z Raszkowa

Ocenę DOBRY za prezentację muzyczną otrzymała Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Śmigla

Bardzo skromna dotacja na realizację tej wartościowej muzycznie imprezy uniemożliwia jej realizację na poziomie zaprogramowanym przez organizatora. Charakter i specyfika imprez międzynarodowych dla amatorskiego ruchu muzycznego wymaga większych nakładów środków i pracy.Zespoły ludowe i orkiestry to duże grupy (30-60 osób).Aby wykonać barwne i interesujące widowisko, na festiwal trzeba zaprosić od 500 do 1000 osób. Zupełny brak wsparcia ze strony Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatu Leszczyńskiego może sugerować, iż włodarzom nie zależy na promocji regionu i aktywności kulturalnej mieszkańców ziemi leszczyńskiej i wielkopolskiej.

Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Lesznie jednak zaprosi zainteresowane zespoły do udziału w festiwalu w 2014r.

O miejscu i warunkach udziału w imprezie poinformujemy na naszej stronie internetowej w miesiącu listopadzie br.