III Międzynarodowe Dni Muzyki i Folkloru to konkurs orkiestr dętych rozszerzony o zespoły pieśni i tańca dające festiwalowi większego kolorytu i ekspresji artystycznej przechodzą momentami w formę barwnego widowiska dla społeczeństwa. Udział w dniach muzyki zespołów z zaprzyjaźnionych zespołów nadało imprezie charakter międzynarodowy podkreślający wspólne idee jednoczącej się Europy.

Konkurs orkiestr dętych w którym wzięło 12 orkiestr i 8 grup mażoretek spełnił oczekiwania organizatorów. Celem było podnoszenie poziomu wykonawczego orkiestr i parady mażoretek a zarazem wyłonienie w najlepszej orkiestry, która reprezentować będzie region na przeglądach ogólnopolskich i międzynarodowych. Spośród 12 orkiestr wg jury aż 6 zakwalifikowało się w złotym paśmie wg skali CISM. Konkurs znakomicie spełnia funkcję mobilizacji do lepszej pracy nad repertuarem oraz zapewnia wymianę doświadczeń warsztatowych pomiędzy kapelmistrzami, wymiany repertuarowej, oraz poznania się muzyków z różnych krajów i miejscowości. W festiwalu wzięły udział zespoły z Czech, Niemiec, Litwy i Rosji oraz zespoły folklorystyczne. W festiwalu wzięło udział udział 15 orkiestr i 6 zespoły pieśni tańca i 8 grup mażoretek i teatr baletu około 1000 uczestników. Zespoły w trzech dniach wykonają 71 koncertów na terenie miasta i okolicznych miejscowościach m.in. Osiecznej, Boszkowie i Głogowie. W sobotni wieczór zorganizowano przy rytmach big bandu wieczór integracyjny dla gości zagranicznych i zespołów z naszego regionu. W niedzielę orkiestry i zespoły korowodem przemaszerowały ulicami miasta na rynek w Lesznie gdzie na rynku odbył się wielki koncert wszystkich zespołów z programem finałowym. Ocena konkursowa zespołów odbyła się przed międzynarodowym jury w hali „Trapez” w Lesznie. W finale przeglądu wszystkie orkiestry wykonały wspólne utwory na wielką orkiestrę dętą zaprogramowane przez komisję artystyczną festiwalu z czego 4 kompozycje zostały napisane przez przewodniczącego jury Franciszka Suwałę.

Nagrodami były złote, srebrne i brązowe rogi : dla orkiestr oraz kryształy i dla najlepszego dyrygenta kryształowa batuta zaś dla najlepszego tamburmajora „kryształowa buława” a dla zespołów pieśni i tańca miniaturowe „Dudy wielkopolskie” . Wszystkie zespoły otrzymały kryształowe wazony z logo III Międzynarodowych Dni Muzyki i Folkloru ufundowane przez sponsorów.

Jury w składzie:

1. Franciszek Suwała - przewodniczący,
2. Tadeusz Mroczek,
3. Karel Belohoubek,
4. Gerd Beneke,
5. Petr Striska
6. Tadeusz Paprocki - sekretarz,

po obejrzeniu przemarszu 12 orkiestr dętych na ocenę, postanowiło przyznać:

KRYSZTAŁOWĄ BUŁAWĘ dla najlepszego tamburmajora - Marianowi Sikorskiemu;

po wysłuchaniu programów koncertowych 12 orkiestr, decyzją Jury nagrody otrzymują:

PASMO BRĄZOWE i BRĄZOWY RÓG:

- Orkiestra Dęta OSP w Osiecznej,

PASMO BRĄZOWE:

- Orkiestra "TON" z Kościana,

PASMO SREBRNE i SREBRNY RÓG:

- Orkiestra Dęta KGHM Huty Miedzi Głogów S.A.,

PASMO SREBRNE:

- Orkiestra Dęta OSP w Nekli,
- Orkiestra Dęta OSP w Śmiglu,

PASMO ZŁOTE i ZŁOTY RÓG:

- Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zamku w Rokosowie,

PASMO ZŁOTE:

- Grodziska Orkiestra Dęta z Grodziska Wielkopolskiego,
- Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krobi,
- Miejska Międzyszkolna Orkiestra Dęta Żarskiego Domu Kultury,
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Pruszkowie,
- Miejska Orkiestra Fanfarowa z Frankfurtu n/Odrą (Fanfarengarde Frankfurt).

Decyzją Jury Grand Prix III Międzynarodowych Dni Muzyki i Folklory "Leszno 2004" otrzymuje

Dziecięca Orkiestra Dęta Szkoły Muzycznej miasta Stavrovo z Rosji.

Oceniając całokształt koncertów i przemarszów orkiestr dętych tytuł KAPELMISTRZ MAETRO i KRYSZTAŁOWĄ BATUTĘ, Jury postanowiło przyznać Aleksandrowi Kuznetsowi z Dziecięcej Orkiestry Dętej Szkoły Muzycznej miasta Stavrovo z Rosji.