Ponad 50-osobowa grupa artystów z naszego regionu da trzy koncerty dla Polaków na Litwie. To element projektu realizowanego przez Wielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Lesznie „Koncerty polskiej muzyki klasycznej dla Polaków w Litwie i Polonii austriackiej” Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu zorganizowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów "Polonia i Polacy za granicą 2023".                      W ramach projektu w maju odwiedziliśmy Polonię w Wiedniu. Capella Zamku Rydzyńskiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka oraz Chór Novum z Rydzyny pod dyrekcja Aliny Pietrzak dały tam dwa wspaniałe koncerty - wyjaśnia Tadeusz Paprocki, prezes Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr, a zarazem autor i koordynator projektu. -Więcej kilometrów przejedziemy, by wystąpić dla Polaków mieszkających na Litwie, gdzie zaplanowaliśmy aż trzy koncerty. Ponownie wystąpi Capella Zamku Rydzyńskiego oraz Koło Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego w Miejskiej Górce, Młodzieżowy Chór Kameleon przy Domu Kultury w Rawiczu i Chór Bel Canto Szkoły Podstawowej w Golinie Wielkiej pod dyrekcją Jowity Augustyniak. Są to oczywiście zespoły zrzeszone w Wielkopolskim Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Lesznie. Mamy nadzieję, że Prócz Polaków naszych koncertów wysłucha również wielu Litwinów poznając w ten sposób rąbek kultury Polskiej.

Udział w projekcie jest wielkim przeżyciem emocjonalnym zarówno dla publiczności, jak i dla samych artystów.Tym razem Tadeusz Paprocki zabiera w trasę także bardzo młodych chórzystów ustawiając przed nim bardzo wysoko poprzeczkę, gdyż repertuar nie jest łatwy. Część wakacji śpiewacy poświęcili na próby, dlatego o powodzenie  występów w dniach 13-15 sierpnia na Litwie mogą być spokojni. W programie koncertów ujęliśmy wyłącznie utwory polskich kompozytorów, które przekazywane z pokolenia na pokolenie są świadectwem historii i sprawdzianem naszej tożsamości narodowej.

Prócz pieśni patriotycznych dodających w przeszłości sił żołnierzom i powstańcom polonijna publiczność będzie miała okazję usłyszeć utwory ludowe w klasycznych opracowaniach oraz znane polskie piosenki filmowe.

Wykonawcy koncertów: Chór im. Bolesława Dembińskiego z Miejskiej Górki, Chór Kameleon przy Domu Kultury w Rawiczu i Chór Bel Canto z Goliny Wielkiej pod dyrekcją Jowity Augustyniak; Capella Zamku Rydzyńskiego pod dyrekcją Mieczysława Leśniczaka ;Moderator i recytacja poezji: Dariusz Taraszkiewicz; Akompaniator: Andrzej Słowikowski

Piszą o nas:    rawicz24.pl           

 Galeria zdjęć: