W festiwalu wzięło udział 25 zespołów, w tym 13 orkiestr dętych, 6 marżonetek i pomponistek i 6 grup folklorystycznych, razem 932 osoby z Polski, Niemiec, Czech, Rosji i Chorwacji. W trakcie realizacji imprezy zespoły występowały: na estradzie przy Centrum Handlowym "Manhattan", na Rynku miasta Leszna, w Centrum Handlowym "Nasze Leszno", przed PKO BP S.A., na terenie Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego "Akwawit", na Rynku w Osiecznej oraz w Hali Widowiskowo-Sportowej "Trapez" w Lesznie przed międzynarodowym jury. Łącznie zespoły dały 81 koncertów, które szacunkowo obejrzało 10 000 osób. Koncerty prowadzili: Mirosław Owczarek - aktor Teatru Muzycznego we Wrocławiu, Agnieszka Śniady i Marcin Herman - studenci uczelni artystycznych.

Zespoły zagraniczne i polskie zakwaterowane zostały w ośrodkach wczasowych i internatach na terenie ziemi leszczyńskiej: SM Osieczna, Ośrodek Sportowo-Wypoczynkowy "Relaks" w Osiecznej, SOSW w Rydzynie, OW PKP "Borowik" w Boszkowie i OW "Sadyba" w Boszkowie.

Organizatorem przedsięwzięcia był Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Lesznie przy współudziale Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie, Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie, Spółki Handlowej "Manhattan" i sprzyjającej pomocy Jednostki Wojskowej 3477 w Lesznie.

Zadanie zrealizowano ze środków finansowych Prezydenta Miasta Leszna, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i sponsorów: Bank PKO BP S.A., PZU "Życie" S.A., Lespin Spółka S.A. z o.o. w Lesznie i Hurtownia Artykułów Spożywczych i Monopolowych "HASIM" w Krzemieniewie.

Zgodnie z przyjętym zobowiązaniem w umowach o sponsoringu i zadaniach zleconych, organizator umieścił znaki firmowe sponsorów na wszystkich drukach imprezy, umieścił banery firm na estradach oraz informował w trakcie realizacji programu o sponsorach.

Międzynarodowe jury w składzie:

1. Franciszek Suwała - przewodniczący
2. Gerd Beneke - członek
3. Petr Střiška - członek
4. Stanislav Horak - członek
5. Tadeusz Mroczek - członek
6. Maria Jankowiak - sekretarz

po obejrzeniu przemarszu 11 orkiestr na ocenę, postanowiło przyznać Kryształową Buławę dla najlepszego tamburomajora Stanisławowi Słowińskiemu z Grodziskiej Orkiestry Dętej w Grodzisku Wielkopolskim.

Po wysłuchaniu koncertów 11 orkiestr, decyzją Jury nagrody otrzymali:

I miejsce

- Dziecięco-Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy GCK w Poniecu
- Górnicza Orkiestra Kopalni Węgla Brunatnego "Turów"
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta - Grodzisk Wlkp.

II miejsce

- Dechový Orchestr ZUŠ Bystřice nad Pernštejnem - Czeska Republika
- Orkiestra Dęta KGHM Lubin S.A. - Lubin
- Orkiestra Dęta Miasta Leszna

III miejsce

- Limena Glazba Vrbovec - Chorwacja
- Orkiestra Dęta OSP - Osieczna
- Orkiestra Dęta OSP - Krzywiń
- Orkiestra Dęta OSP - Kamień

Decyzją jury Grand Prix XVII Przeglądu Orkiestr Południowo - Zachodniej Wielkopolski - Leszno 2003 otrzymała:

- Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Kaski - Baranów

Jury festiwalu złożyło serdeczne podziękowanie pod adresem władz samorządowych Miasta Leszna, a zwłaszcza Pana Prezydenta Tomasza Malepszego, za wspieranie festiwalu "II Międzynarodowe Dni Muzyki i Folkloru".

Szczególne słowa uznania Jury przekazało panu Tadeuszowi Paprockiemu - prezesowi PZChiO Oddział w Lesznie, inicjatorowi i głównemu organizatorowi oraz wszystkim współorganizatorom za wniesiony wysiłek w przygotowanie tak wielkiej międzynarodowej imprezy.

Ponadto Jury podziękowało:

- dyrygentom za bardzo dobre przygotowanie orkiestr i zespołów ludowych do konkursu i festiwalu;
- wszystkim sponsorom, dzięki którym program ten mógł być z powodzeniem zrealizowany;
- instytucjom, opiekunom i sponsorom, którzy na co dzień sprawują nadzór i opiekę nad działającymi w terenie orkiestrami.

Jury wyraziło niepokój przypadkami złego traktowania orkiestr przez odpowiedzialne za rozwój kultury osoby z niektórych samorządów lokalnych, co zostało zasygnalizowane podczas trwania imprezy.