Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych organizowany w Lesznie jest cyklicznym wydarzeniem, przyczyniającym się do popularyzacji i zwiększenia zainteresowania oryginalną formą muzyki wykonywanej przez orkiestry dęte. Ponadto, jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poznania kultury poszczególnych krajów oraz międzynarodowych i międzypokoleniowych spotkań muzyków, stwarzających  na nawiązanie cennych i wartościowych znajomości. 
Festiwal tegoroczny nie miał charakteru konkursu ze względu na niski budżet. Przybyłe orkiestry nie rywalizowały ze sobą lecz koncertując na leszczyńskim Rynku  wspólnie przeżywły miłe chwile  prezentując swój dorobek artystyczny. Koncerty różnych formacji instrumentalnych pokazały jak ciekawa i przyjemna w odbiorze może być muzyka grana na instrumentach dętych. Festiwal był okazją do muzycznego dialogu orkiestr dętych z kraju i z zagranicy. Festiwal jako impreza muzyczna stał się ważnym czynnikiem kulturotwórczym, gdzie zgrani muzycy zachwycili zgromadzoną publiczność dźwiękami płynącymi z instrumentów, a towarzyszące im czarujące mażoretki w wielobarwnych strojach efektownymi układami tanecznymi dopełniły kolejne widowisko muzyczne dla licznie zgromadzonej publiczności Miasta Leszna i turystów.

W tegorocznym Festiwalu wzieło udział  10 zespołów z tego siedem Polskich i jeden z Pardubic-Czeskiej Republiki, cztery orkiestry dęte, dwie grupy mażoretek, Ludowa kapela ( dechowka) z Jasienicy-Śląsk, Big Band z Nowej Soli-Lubuskie, Bras Band Golden Colectiv z Poznania oraz zespół Folklorystyczny z Radwanic.

Informacje o Festiwalu YouTube:

Zapowiedź festiwalu ; Realizacja festiwalu;  Telewizja Leszno  ;  Blach Kapela Jasienica na Festiwalu 2018 ; Leszno 2018 Big Band Domu Kultury w Nowej Soli ; Leszno 2018 No Strings Orchestra Pardubice Cz. Leszno 2018 Orkiestra Dęta Pojezierza Międzychodzko Sierakowskiego i Mażoretki STIF​ Leszno 2018 Brass Band Poznań​ ; Leszno 2018 Zakończenie Festiwalu​

Podziękowania: 

Děkujeme mnohokrát za krásný hudební festival a za organizaci celého setkání, moc se nám celý program líbil.

S přáním mnoha úspěchů do budoucna,
Vojtěch RůžičkaGaleria zdjęć: