Odbyła się 13.01.2002 w Domu Kultury w Rawiczu.

W przeglądzie wzięło udział 27 zespołów w tym. Chóry, zespoły wokalne, orkiestry dęte łącznie 780 uczestników. Organizatorem jest Oddział leszczyński PZChiO i Dom Kultury w Rawiczu przy współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie.

Impreza ma długoletnią tradycję w amatorskim ruchu muzycznym. Na stałe weszła do kalendarza pracy z zespołami w 1986 roku Pierwsze przeglądy odbywały się w Zamku CPT SIMP w Rydzynie .

Z uwagi na duże zainteresowanie imprezą oraz ograniczone możliwości lokalowe imprezę przeniesiono do Kościoła Garnizonowego w Lesznie. Jednak ze względu na ograniczone warunki organizacyjne przeniesiono do Domu Kultury w Rawiczu. W przeglądzie bierze udział 600-900 wykonawców.

Przegląd Śpiewamy Kolędy i Pastorałki to impreza o charakterze festiwalowym dająca możliwość zaprezentowania się zespołom o różnym poziomie wykonawczym. Impreza cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Uczestniczą w niej zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne, chóry i orkiestry dęte. Celem imprezy jest popularyzacja polskich kolęd i pastorałek oraz wspieranie amatorskiego ruchu muzycznego materiałami nutowymi oraz instruktażem metodycznym komisji artystycznej oddziału PZChiO.