CHÓR  MĘSKI im. KAROLA KURPIŃSKIEGO we WŁOSZAKOWICACH

            Zebranie założycielskie, początkowo koła śpiewu, miało miejsce 28 stycznia 1959 roku we Włoszakowicach, w budynku ówczesnego Państwowego Ogniska Muzycznego, dziś ul. Kurpińskiego 13. Warto              przypomnieć osoby, dzięki którym chór powstał i śpiewa do dziś. W historycznym dla chóru zebraniu uczestniczyli: Ludwik Benyskiewicz – ówczesny kierownik Państwowego Ogniska Muzycznego, Stefan              Kędziora, Filomena Kędziora, Bolesław Rzeźniczak, Wacław Jaskólski, Józef Gąd, Ignacy Walkowiak i syn Stanisław (śpiewający do dziś), Jan Kamieniarz i syn Jerzy, Szaferski Franciszek, Dudek Leon,                 Włodarski Bolesław,         

             Patronem chóru od początku wybrano  najznamienitszego w dziejach włoszakowiczanina, tu urodzonego i ochrzconego 6 marca 1785 roku, Karola Kurpińskiego.

             Już  w styczniu 1960 r. chór uświetnił 41. rocznicę wybuchu Powstania Wlkp, a w marcu tegoż roku był współorganizatorem Festiwalu Muzyki Kurpińskiego z okazji  1000-lecia państwa polskiego.                             

            Staraniem chóru w tym samym roku wmurowano tablicę pamiątkową na domu, gdzie urodził się Kurpiński (dziś Plac 21 Października 8).

            Kompozycje K. Kurpińskiego zajmują ważne miejsce w repertuarze chóru. Cenną i niezapomnianą była przyjaźń jaką chór został obdarzony przez ks. prof. Tadeusza Przybylskiego z Krakowa (1927 -                      2011), muzykologa związanego naukowo z Uniwersytetem Jagiellońskim i tamtejszą Akademią Muzyczną, wybitnego badacza twórczości Kurpińskiego, honorowego członka chóru od 1991 r. Ks. prof. przekazał chórowi sporo pozycji, m.in. odnalezione fragmenty niedokończonej mszy żałobnej z „Requiem”. Honorowym członkiem chóru był  też  Ludwik Kurkiewicz (1906 – 1998), profesor Akademii Muzycznej w Warszawie.

Dzięki dobrym relacjom dyrygentów chór współpracuje od początku z lokalnymi chórami – szkolnym, dziś „Musikarolla” p.dyr. Katarzyny Kaczmarek i  żeńskim „Cantilena” p.dyr. Marioli Jagodzik, obecnie Katarzyny Kaczmarek, także z chórami z Krzemieniewa i  Miejskiej Górki  efektem czego są wspólne wykonania na prestiżowych wydarzeniach wartościowych utworów, takich jak: polonez „Witaj Orle” K. Kurpińskiego czy „Hymn III Tysiąclecia” M. Gałęskiego, a także kolędy. Już w 1969 roku i przez wiele kolejnych lat chór wykonywał wspólne otwory i koncertował wspólnie z chórem szkolnym prowadzonym także przez Lecha Erberta. Razem z Cantileną chór nagrał płytę z kompozycjami  Karola Kurpińskiego.

    Chór koncertował 1995 r. w Holandii, na zaproszenie chóru Bel Canto z Nederweert, poza tym śpiewał na Litwie, Słowacji, w Czechach oraz w wielu szczególnych miejscach w kraju promując Kurpińskiego i swoją  gminę.

Chór ubogaca śpiewem uroczystości patriotyczne, religijne i okolicznościowe  w swoim środowisku i poza nim. Brał  udział w festiwalach, m.in. Pieśni Religijnej w Rumi - 1990r, Integracyjnych Zjazdach Chórów Woj. Wielkopolskiego w Żerkowie – 2002 i 2004, Muzyki Chóralnej w Sławie - 2012 (wyróżnienie) i 2013, Regionalnym Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Luboszycach – 2015 (Grand Prix), Międzynarodowych Muzycznych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie – 2017 (wyr. w kat. chórów jednorodnych). Uczestniczył w corocznych Świętach Pieśni i Muzyki poł.-zach. Wielkopolski zyskując wielokrotnie uznanie jury: II m. w Borku Wlkp. -2002, III m. w Lipnie  - 2004, Brązowe Pasmo we Wł-cach – 2008, Srebrne Pasmo w M. Górce -2013, Srebrne Pasmo w Święciechowie – 2014, Srebrne pasmo we Włoszakowicach – 2019.

W roku Jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski chór śpiewem czcił to wydarzenie: m.in. w Rydzynie –wrzesień i listopad 2018, w Gnieźnie – grudzień 2018.

   Działalność chóru była tematem dwóch prac magisterskich studentów Uniwersytetu Śląskiego oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze  

   Chór liczy 28 członków (2019r.):  tenor I – 7, tenor II – 6, bas I – 6, bas II -7.  Lech Erbert jest członkiem wspierającym.

   Pierwszym prezesem chóru, w latach 1969 – 1985 był Stefan Kędziora (zm. w 1985r.), a od 1985 roku funkcję prezesa pełni Ireneusz Rogacki.

   Chór w swej historii miał trzech dyrygentów: od 1959 do 1967 roku współzałożyciel Ludwik Benyskiewicz, (zm. w 1969r.), od 1967 do 2011 roku, a więc 44 lata chórem dyrygował mgr Lech Erbert, a od 2011 roku dyrygentem jest mgr Mariusz Kowalczyk.