Największa świątynia w Polsce – Sanktuarium Maryjne w Licheniu gościło w sobotę 28 maja bieżącego roku, 175 chórów i orkiestr czyli ok.5200 muzyków – uczestników IV Ogólnopolskiego Zlotu Chórów i Orkiestr. Punktem kulminacyjnym spotkania był dwugodzinny koncert na schodach licheńskiej bazyliki, który rozpoczął się o godz. 17.00. W repertuarze znalazły się m.in. Polski hymn narodowy, Rota, Romanza (Chopina), Wysoka katedra (Rundla), Hymn Watykanu, Laudate Dominum (Gounoda), Ave verum corpus (Mozarta), Mazurek 3 Maja (opr. Stanisławski) i ukochana przez Jana Pawła II Barka. Nad prawidłowym wykonaniem utworów czuwali dyrygenci: Franciszek Suwała i Marian Chmielewski, a organizację i prawidłowy przebieg zlotu koordynował prezes LO PZChiO - Tadeusz Paprocki.
 


Spotkanie to odbywa się co dwa lata i gromadzi głównie zespoły zrzeszone w Polskim Związku Chórów i Orkiestr oraz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku honorowy patronat nad Zlotem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski oraz Metropolita Gnieźnieński Prymas Polski Jego Eminencja Józef Kowalczyk. Zamysłem organizatorów było oddanie hołdu Janowi Pawłowi II, który był wielkim zwolennikiem amatorskiego ruchu muzycznego. Pierwszy Zlot miał miejsce w 2005 r., krótko po śmierci Papieża Polaka. Tegoroczny wypadł w niecały miesiąc po wyniesieniu Jana Pawła II na ołtarze.

W południe muzycy wzięli udział w uroczystej Mszy św. w bazylice której celebransem był ks. Arcybiskup Jan Paweł Lenge , w trakcie której wykonali wspólnie kilkanaście pieśni kościelnych.
Po południu można ich było usłyszeć na próbie przygotowującej do koncertu. Wspólne muzykowanie o godzinie 17.00, uroczyście rozpoczął ks. prof. Kazimierz Szymonik – dyrektor artystyczny ZG PZChiO.
Organizatorem Zlotu był Oddział Leszczyński Polskiego Związku Chórów i Orkiestr przy współudziale Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie i Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie oraz Zgromadzenia Księży Marianów - gospodarzy Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W uroczystościach brały udział 42 zespoły z Wielkopolski, w tym 6 chórów młodzieżowych objętych działaniami programu „Śpiewającej Polski”: z powiatu rawickiego - Chór kameralny I LO w Rawiczu, Chór „Kameleon” Gimnazjum w Sierakowie, Chór „Fermata” Gimnazjum w Jutrosinie, z powiatu leszczyńskiego – Chór ZS w Długiem Starem i Lasocicach, Chór Gimnazjum w Brennie, Zespól Spiewaczy” Razem raźniej” Chór „Cecylia” ze Świeciechowy, Orkiestra Dęta OSP z Osiecznej oraz z powiatu kościańskiego- Chór „Polihymnia” Gimnazjum w Borowie, Towarzystwo Spiewu „Lutnia” przy CRR w Koscianie, Towarzystwo Śpiewu „Arion” w Koscianie.

Całość zadania zrealizowana była przy wsparciu finasowym samorządów: Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Konińskiego i Miasta i Gminy Ślesin oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie i Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Koninie.

Więcej zdjęć tutaj


Załączniki:
gloria-podziekowanie.pdf
przeslana_opinia.pdf

IV Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr w Licheniu