Towarzystwo Śpiewu ,,Lutnia'' przy Cechu Rzemiosł Różnych w Kościanie 28 października w Sali LO obchodziło jubileusz 130-lecia istnienia. Jego dyrygent Zygmunt Cichocki 50 lat pracy artystycznej.Uroczystość rozpoczoł koncert laureata prowadzony przez następczynię dyrygenta jubilata.
To jeden z najstarszych chórów amatorskich w Polsce, który przez ten czas nie przerwał swojej działalności. Nawet w okresie okupacji odbywały się nielegalne próby i występy.
Początki ,,Lutni'' ściśle wiążą się z działającym od 1873 roku w Kościanie Towarzystwem Przemysłowym. Zrzeszało ono rzemieślników i przedsiębiorców. Kościan znajdował się wówczas pod zaborem pruskim. Towarzystwo Przemysłowe odgrywało dużą rolę w krzewieniu polskości – literatury i pieśni patriotycznych. Jego członkowie podczas zebrań często wspólnie śpiewali. Postanowili zatem w 1876 roku utworzyć Towarzystwo Śpiewu – chór męski. Pierwszym dyrygentem został Ludwik Malicki, ówczesny organista kościańskiego kościoła farnego. Próby odbywały się w czwartkowe wieczory.
Po kilku latach istnienia drugi dyrygent Tomasz Karol Bartkiewicz nadał Towarzystwu nazwę ,,Lutnia''. W lipcu 1892 roku doprowadził do uroczystego poświęcenia sztandaru chóru. Dwa lata później rozpoczął współpracę z księdzem dr. Józefem Surzyńskim, znanym kompozytorem i muzykologiem. Wspólnie organizowali koncerty, podczas których wykonywano utwory dawnych mistrzów. Do repertuaru włączono także kompozycje Surzyńskiego. Wtedy również w chórze zaczęły śpiewać kobiety.
Po L. Malickim i T. Bartkiewiczu ,,Lutnia'' miała dziewięciu kolejnych dyrygentów, po czym w 1960 roku został nim Zygmunt Cichocki. Kieruje on zespołem do dziś, a więc już ponad 40 lat.
Od 1952 roku ,,Lutnia'' działa przy kościańskim Cechu Rzemiosł Różnych. Udostępnia on w swojej siedzibie salę, gdzie odbywają się próby. Przez wiele lat Cech wspierał finansowo działalność chóru. ,,Lutnia'' otrzymuje także dotacje od miasta.
W repertuarze kościańskiego chóru znajdują się pieśni na każdą okazję – religijne, świeckie, patriotyczne. Jest wśród nich kilka kompozycji dyrygenta Cichockiego, na przykład ,,Polonez milenijny'' czy ,,Wasza Lutnia''. Chór koncertuje średnio dwadzieścia razy w ciągu roku. Występował nie tylko w Polsce, ale również kilkakrotnie w Bułgarii, Włoszech, Francji, Holandii, Niemczech, Austrii i Czechach. Ma na swoim koncie wiele nagród i odznaczeń. Jednym z największych sukcesów jest zdobycie Złotej Odznaki z Wieńcem Laurowym za całokształt działalności. Jest to najwyższe odznaczenie dla śpiewaków. Z kolei pięć lat temu, gdy chór obchodził jubileusz 120-lecia działalności, otrzymał Złotą Odznakę im. Jana Kilińskiego – najwyższe odznaczenie rzemieślnicze.
Największym przeżyciem dla członków ,,Lutni'' były wydarzenia w czasie wyjazdu do Włoch w 1994 roku. Kościańscy chórzyści zaśpiewali wtedy między innymi w jednym z rzymskich kościołów podczas mszy świętej z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji siostry Faustyny. Ich występ bardzo się podobał wszystkim obecnym. Po mszy zupełnie nieoczekiwanie otrzymali od jednego z dostojników watykańskich zaproszenie na prywatną audiencję u Ojca Świętego. W czasie spotkania z papieżem wykonali pieśń maryjną ,,Wszystkie trony niebieskie'', którą skomponował ksiądz Surzyński. W pewnym momencie Jan Paweł II podszedł do chórzystów, stanął wśród nich i zaczął śpiewać z nimi.