Sala Witrażowa Domu Kultury wpełniona była do ostaniego miejsca. Wśród licznej publiczności koncertu wysłuchali: Starosta Rawicki Adam Sperzyński, Dyrektor Domu Kultury Dariusz Taraszkiewicz, Tadeusz Paprocki (prezes Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr), członkowie Rady Rodziców SP w Golinie Wielkiej, delegacje zaprzyjaźnionych chórów, rodzice chórzystów  i osoby ceniące śpiew chóralny.

Dwoje członków chóru wyróżnionych zostało Brązową Honorową Odznaką WZCHiO, które wręczył prezes Tadeusz Paprocki. Otrzymali ją: Adam Krzyżosiak i jego córka Katarzyna. 

Prezes składając gratulacje i życzenia Jowicie Augustyniak oraz chórzystom podkreślił, że śpiew chóralny to nasza narodowa tradycja  - Był i jest wyznacznikiem szeroko pojętej kultury, a czynne w niej uczestnictwo należy kultywować i z całych sił popierać. Wpojenie dzieciom umiłowania śpiewu procentuje na pokolenia, zgodnie z przysłowiem - „Czego się Jaś nie nauczył, Jan nie będzie umiał”. Platon mówił: „Muzyka daje duszę wszechświatowi, skrzydła umysłowi, lot wyobraźni, a wszystkiemu życie”. Zapewnienie wszechstronnej edukacji jest jedną z naszych głównych zasad i uważamy, że muzyka jest ważną częścią edukacji dzieci. 

Młodzieżowy Chór Kameleon powstał w 2006 r. Tworzy go dwudziestoosobowa grupa uczniów rawickich szkół w wieku 6 - 15 lat, jest to już drugie pokolenie chórzystów. Od początku swojej działalności chór należy do programu Śpiewająca Polska. Jest również członkiem Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr. Piętnaście lat to piękny Jubileusz, który skłania do refleksji. To właśnie w 2006 roku na ziemi rawickiej miała miejsce pierwsza próba chóru „Kameleon”. Powstał na bazie młodzieży gimnazjalnej.  Piętnastolatki to taki trochę zwariowany wiek - dużo w nim buntu, nastoletniej przemądrzałości i dziecięcej łatwowierności.  Piętnaście lat dla chóru to kawał czasu nabierania doświadczeń, radzenia sobie w trudnych sytuacjach i satysfakcja z dotychczasowych występów oraz osiągnięć. Spod skrzydeł Pani Jowity Augustyniak wyrosły pisklaki, które kontynuują swoją działalność muzyczną solo lub zespołowo - występując w chórach akademickich, zespołach poezji śpiewanej, reprezentując Polskę nad festiwalach międzynarodowych w Europie i na świecie. Część z nich ma już własne pociechy, którym śpiewa najpiękniejsze kołysanki do snu. Tak wspominała swoją edukację chóralną w Kameleonie prowadząca koncert Dagmara Trzeciak.

W koncercie jubileuszowym wspólnie z Młodzieżowym Chórem „Kameleon” wystąpił gościnnie chór „Bel Canto”, działający przy Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Golinie Wielkiej i obchodzący swoją piątą rocznicę powstania. Zespół "Bel Canto" powstał w 2016 roku z inicjatywy poprzedniej nauczycielki muzyki - Lidii Lokś. Od 2019 roku chór prowadzi Jowita Augustyniak. zespół organizuje koncerty na rzecz środowiska lokalnego, uczestniczy w warsztatach chóralnych oraz w licznych uroczystościach gminnych. Chórzyści chętnie występują wspólnie. 

Chór Kameleon oprócz udziału w konkursach powiatowych i wojewódzkich reprezentował Ziemię Rawicką na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in.: we Vladimirze i Żukowskim w Rosji oraz Pradze i Jihlavie w Czechach. W 2013r. w International Youth Art Festival w Pradze zdobył Złotą i Srebrną Nagrodę. Trzykrotnie został laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Religijnej w Śremie (2012,2016,2018) oraz w 2016r. zdobywcą głównej nagrody w Archidiecezjalnym Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej w Poznaniu. Dwanaście razy zdobył Złote Pasmo na konkursach Chórów Regionu Wielkopolski Zachodniej. W ostatnich latach chór przebył reorganizację, znacznie odmładzając swoje szeregi. 

Koncert jubileuszowy przygotowała Jowita Augustyniak - pedagog, chórmistrz, instruktor emisji głosu, logopeda. Od wielu lat współpracująca z amatorskim ruchem muzycznym. Od 2006 roku koordynuje działania Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych „Akademia Chóralna - Śpiewająca Polska” w regionie Wielkopolska Zachodnia, organizując koncerty, konfrontacje chóralne i prowadząc warsztaty metodyczne dla dyrygentów. Od 2009 r. pełni funkcję dyrektora artystycznego Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr z siedzibą w Lesznie. Obecnie prowadzi trzy chóry: Młodzieżowy Chór „Kameleon” w Rawiczu, Koło Śpiewu im. Bolesława Dembińskiego w Miejskiej Górce oraz Chór „Bel Canto” w Golinie Wielkiej. W 2009r. z rąk Starosty Rawickiego otrzymała Laur Przedsiębiorczości. Za całokształt pracy na rzecz amatorskiego ruchu muzycznego w 2015 r. odznaczona została Odznaką Honorową Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz w 2020r. Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Prowadząca koncert wyjaśniła, że nazwa chóru nie jest przypadkowa – kameleon zmienia kolor pod wpływem nastroju. Chórzyści ubrani w kolorowe  t-shirty również w magiczny sposób zmieniają nastrój poprzez swój śpiew i zróżnicowany repertuar. 

Zaśpiewane utwory umożliwiały odbycie podróży w przeszłość. Pierwsza część utworów patriotycznych podkreślała, że listopad  jest wyjątkowym miesiącem do akcentowania patriotyzmu poprzez śpiew. Zaśpiewane utwory miały dla chórzystów podwójne znaczenie – w 2016 roku „Kameleon” został zdobywcą głównej nagrody w Archidiecezjalnym Przeglądzie Poezji i Pieśni Patriotycznej w Poznaniu. Jako reprezentant Wielkopolski miał okazję zaśpiewać na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznej w sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Utworem „Bębenek” w opracowaniu Jana Krutula przypomniano, że 12 października 2016 roku „Kameleon” jako jedyny z chórów okręgu leszczyńskiego miał okazję zaprezentować się na koncercie finałowym projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska. Wystąpił w koncercie „Zagrajmy w muzykę” pod dyrekcją Jana Krutula w towarzystwie 11 chórów z całej Polski. Liczba wykonawców na jednej scenie przekroczyła 300 osób. Śpiew razem z akompaniamentem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot zabrzmiał w Głównej Sali Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, która uznawana jest przez artystów za najlepszą salę koncertową w Europie.

Podczas występu widać było, że chóry chętnie razem koncertują. Warto zaznaczyć, że wspólnie biorą systematycznie udział w organizowanych przez dyrygenta warsztatach artystycznych, wycieczkach integracyjnych, spotkaniach z seniorami. W ciągu ostatnich dwóch lat integracyjnych działań nawiązało się wiele przyjaźni między chórzystami.

Dotychczasowe działania integrujące zespoły były możliwe dzięki finansowemu wsparciu starostwa powiatowego w Rawiczu, gminy Rawicz, Domu Kultury w Rawiczu, Gminnego Ośrodka Kultury w Bojanowie, Szkoły Podstawowej oraz Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Golinie Wielkiej.

Ogromne podziękowania należą się przede wszystkim rodzicom młodych chórzystów za wspieranie i wzmacnianie dziecięcych marzeń, i zainteresowań muzycznych.

Piszą o nas: rawicz24.plGaleria zdjęć:Załączniki: