Z jublilatami "urodziny" świętowali posłowie Jan Dziedziczak i Wiesław Szczepański, przedstawiciele władz gminy - z burmistrzem Markiem Rożkiem na czele, prezes Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie - Tadeusz Paprocki oraz dyrektor artystyczny - Jowita Augustyniak, chrzestni sztandaru - Maria Mróz i Piotr Giermaziak, a przede wszystkim delegacje zaprzyjaźnionych chórów, reprezentanci zespołów, związków i klubów działających na terenie gminy Borek. 

Jednymi z wielu podniosłych i emocjonujących chwil podczas świętowania jubileuszu były momenty, kiedy członkom Koła Śpiewaczego wręczano odznaczenia i wyróżnienia. 

Zarząd Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr w Lesznie postanowił wyróżnić boreckie Koło Śpiewacze Honorową Odznaką Honorową  Złotą z Brylantem za długoletnią aktywną działalność organizacyjną i artystyczną w społecznym ruchu muzycznym. To niezwykle ważne odznaczenie wręczył  na ręce Kazimiery Szymczak Tadeusz Paprocki, prezes WZChiO. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Zarządu WZChiO za  znaczące zasługi Kazimiery Szymczak na rzecz lokalnego środowiska, a przede wszystkim dla chóru Jutrzenka, w którym z pasją jej przygoda śpiewacza trwa od 1958 r. i przyznał obecnej prezes Odznakę Honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Zarząd WZChiO w Lesznie wyróżnił członków boreckiego chóru Odznaką Honorową „za zasługi w pracy społecznej Związku” oraz „Za zasługi w pracy na rzecz rozwoju amatorskiego ruchu muzycznego”.Złotą Honorową Odznakę z Laurem otrzymali: Barabara Majchrzak, Jerzy Majchrzak, Aleksandra Narloch, Artur Osowicz, Dorota Zagórska  Odznakę Honorową Złotą otrzymali: Piotr Giermaziak, Maria Mróz, Maria Piltura Paździarska      Wyróżnieni Odznaką Honorową Srebrną: Weronika Giermaziak, Antoni Szymczak, Krystyna Walczak      Wyróżnieni Odznaką Honorową Brązową: Halina Łapawa, Maria Szafraniak, Jerzy Szafraniak, Mirosława Wasilewska

- Straszne czasy, (...) ale Polacy trwają, ponieważ idą w myśl tego, co pisała do nas w „Rocie” Maria Konopnicka, w odpowiedzi na germanizację z okresu zaborów - przypomniał poseł Dziedziczak, nawiązując do słów:„Twierdzą nam będzie każdy próg”. - Na zewnątrz może być ciężko, może nie być ojczyzny, ale my, w naszych domach przekazujemy polskość. W tym pomagały również chóry, społeczne dzieła kultury. I tutaj wyłania się Chór "Jutrzenka" - wielkie dzieło tworzone z myślą o naszej ojczyźnie - dodał.

 

Zacytował również wypowiedź Winstona Churchilla z czasów II wojny światowej, który - po propozycji, by obciąć pieniądze na kulturę i przeznaczyć ja na amunicję - stwierdził: „jak zniknie nasza kultura, to o co my w zasadzie walczymy?”.

 

W kulturze tkwi polskość, istota tego, kim jesteśmy. Kultura, tradycja, język są wspólnotą i tego nie da się rozerwać - mówił Jan Dziedziczak.                                                               GOSTYŃSKA.PLGaleria zdjęć: