Zespół Ludowy „Orlanie” powstał w 1974 roku i działa pod patronatem MGOK w Jutrosinie. Nazwa pochodzi od płynącej przez Jutrosin rzeki Orli. W repertuarze zespołu znajdują się utwory ludowe, nie tylko z Wielkopolski, ale i innych regionów kraju oraz piosenki biesiadne, patriotyczne, kolędy i pastorałki.  Jako członek WZChiO zespół bierze udział w przeglądach organizowanych przez związek, występuje na imprezach lokalnych oraz w miejscowościach ościennych. Dwukrotnie zdobył II miejsce w Konkursie Piosenki Biesiadnej w Górze w 2013 i 14 roku. W październiku b.r. na II Wielkopolskim Konkursie Pieśni Patriotycznych i Wojskowej w Rawiczu zespół zdobył Srebrne Pasmo. W listopadzie b.r. „Orlanie” wzięli udział w koncercie „Wielkopolska Śpiewa Niepodległej” w Miejskiej Górce.

Zespół kilkakrotnie występował na imprezach krajowych w tym.: na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz brał udział w wyjazdach zagranicznych m.in. w tygodniu kultury Polskiej w Czechach.

Zespół nagrał płytę pt. „Z Jutrosina pieśń płynie”. Ostatnio nagrywał dla Radia Wrocław.

Za długoletnią działalność został odznaczony Medalem im. Chłapowskiego, a na 40 –lecie Złotą odznaką PZChiO.Galeria zdjęć: