Spośród 1815 zgłoszeń doceniono Dagmare Trzeciak członkinię chóru i Wielkopolskiego Związku Chórów i Orkiestr  studentkę Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - absolwentkę Szkoły Podstawowej nr 6 w Rawiczu oraz Gimnazjum w Sierakowie (obecnie Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Sierakowie), która została stypendystką programu.

Dnia 10.12.2018 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się uroczysta Gala programu  „100 na 100” im. Haliny Konopackiej i Ignacego Matuszewskiego.

Projekt uzyskał Honorowy patronat Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego (obecnego także przy wręczaniu stypendiów). Laureaci mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem Muzeum Sportu i Turystyki - jedno z najstarszych muzeów tego typu w Europie. Uroczystość prowadził Przemysław Babiarz - znany polski dziennikarz i komentator sportowy. W programie nie zabrakło także utworów patriotycznych w wykonaniu gości specjalnych - Kamila Bednarka oraz Krzysztofa Kiljańskiego.  Wszyscy zaproszeni goście obejrzeli również krótki filmik biograficzny o Halinie Konopackiej- polskiej lekkoatletce, pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej, która została oficjalnie patronką Fundacji.  Spośród 1815 zgłoszeń 3-osobowa komisja wyłoniła 100 najlepszych, wyróżniających się studentów, polskich, współczesnych ułanów. Pod uwagę brano: osiągnięcia naukowe (średnia ocen, nagrody, wyróżnienia, publikacje, udział w konferencjach, wystąpienia, referaty, inne), pozanaukowe (artystyczne, sportowe, literackie, inne), zaangażowanie społeczne (wolontariat, funkcje w organizacjach pozarządowych, w samorządach studenckich, inne) oraz motywacje (na podstawie uzasadnienia opisanego we Wniosku). Aby zakwalifikować się do grona laureatów trzeba było osiągnąć minimum 26,33 pkt na 30pkt możliwych.

Stypendia stały się nagrodą i wsparciem finansowym dla Nas, młodych ludzi, którzy mogą być wzorem do naśladowania dla rówieśników, wyróżniają się aktywną postawą społeczną, osiągnięciami w nauce oraz nie pozostają obojętni na otaczającą ich rzeczywistość. Właśnie tacy byli patroni programu – Halina Konopacka oraz Ignacy Matuszewski, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii Polski. – powiedziała Dagmara Trzeciak

         Znaleźć się w takim zaszczytnym gronie było dla mnie niesamowitym wyróżnieniem. Cieszę się, że moja ciężka praca, działalność artystyczna związana z muzyką oraz zaangażowanie społeczne zarówno w organizacjach studenckich jak i fundacjach zostało docenione. Sukces ten nie zawdzięczam tylko sobie oraz nieustannie wspierającym mnie rodzicom, ale także tym wszystkim, którzy byli przy mnie od samego początku mojej edukacji. Nie sposób nie wymienić tu wspomnieniami wspaniałej polonistki Pani Izabeli Szymańskiej, dzięki, której nabyłam umiejętność „lekkiego pióra” i swobody wypowiedzi. Komisja brała pod uwagę także osiągnięcia artystyczne, w moim przypadku muzyczne. Gdyby nie wstąpienie do gimnazjalnego chóru „Kameleon” pod dyrekcją Pani Jowity Augustyniak (obecnie Młodzieżowy Chór Kameleon działający przy Domu Kultury w Rawiczu) i długoletnia nauka, próby, koncerty oraz zajęcia z emisji głosu i świadomego operowania oddechem to myślę, że obecnie nie śpiewałabym w chórze akademickim u profesora Akademii Muzycznej Alana Urbanka, a także nie współpracowałabym jako chórzystka z Piotrem Rubikiem. To właśnie w murach tych szkół stawiałam swoje pierwsze kroki i przechodząc kolejne etapy edukacji rozwijałam podstawy, które nabyłam.

Możliwość zwiedzenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego miało dla mnie podwójną wartość, ponieważ pochodzę z Rawicza – miasta Anity Włodarczyk – lekkoatletki, mistrzyni świata w rzucie młotem, a to zobowiązuje. Ponadto sport od najmłodszych lat nie był mi obcy (swoją początkową przygodę z aerobikiem grupowym, wyjazdami na zawody taneczne, aktywnością fizyczną, która stała się pasją zaszczepiła we mnie pani Monika Demut, która była nauczycielem wychowania fizycznego i naszą najwspanialszą choreografką) i nie jest do dnia dzisiejszego. Swoją pasją i wiedzą zaczęłam też dzielić się z innymi. Fakt ten potwierdza m.in. wolontariat we wrocławskiej fundacji ROSA i prowadzenie warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z profilaktyki onkologicznej w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej RAKOOBRONA czy nawiązanie współpracy z Aresztem Śledczym we Wrocławiu i prowadzenie warsztatów z zakresu resocjalizacji przez sport z osadzonymi. Dnia 26 czerwca br.  uzyskałam tytuł licencjata i obroniłam swoją pracę przygotowaną pod kierunkiem dr Aureliusza Kosendiaka na ocenę bardzo dobrą z wyróżnieniem. Skupiałam się w niej na zagadnieniu resocjalizacji przez sport w jednostkach penitencjarnych oraz ocenie poziomu aktywność fizycznej mężczyzn w niej przebywających. Ponadto 7 grudnia br. podczas absolutorium Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu wraz z Kolegium Dziekańskim przyznał mi wyróżnienie za przygotowanie pracy na wysokim poziomie badawczym oraz wszechstronnym i głębokim podejściu do problemu.

Interdyscyplinarny kierunek studiów jakim jest zdrowie publiczne pozwolił mi nabyć różnorodne kompetencje i umiejętności oraz łączyć, rozwijać pasje, które rozpoczęły się w murach rawickich szkół. Miałam niebywałą przyjemność otaczać się nauczycielami z pasją i energią, którzy motywowali mnie oraz pozwalali mi rozwijać swoje skrzydła. Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wnieśli w moje życie cenne umiejętności, wartości , odkryli we mnie talent, pełnili funkcję wychowawcy (klasa I-III - Pani Romana Urbaniak, klasa IV-VI - Pani Małgorzata Poniecka, klasa I-III gimnazjum – Pan Bartosz Stanek). Dzięki temu mogę obecnie skutecznie realizować swoje pomysły, dążyć wytrwale do postawionych sobie celów, a także patrzeć szerzej na otaczający mnie świat.

Oprócz wsparcia finansowego organizator przewidział udział w projektach edukacyjnych i społecznych organizowanych przez Fundację LOTTO w ramach Programu Stypendialnego, związanych tematycznie z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz udział w letnim, maksymalnie 5-dniowym Rajdzie Niepodległości organizowanym przez Fundację.Galeria zdjęć: