Aż 2 koncerty, w  sobotę i niedzielę, wykonał Zespół Pieśni i Tańca Marynia z okazji swojego 30-lecia. Na scenie zaprezentowali się nie tylko aktualni członkowie zespołu, ale również swoje formacje złożyli tancerze sprzed lat. "Byłem na tym koncercie i z zapartym tchem podziwiałem świetne wykonanie tańców i niezwykle sprawny i logiczny scenariusz tego kocertu. Wręcz profesjonalna obsługa akustyczna i oświetleniowa. Wszyscy wykonawcy wyraźnie wiedzieli co mają robić i starali się jak njprecyzyjniej wykonać swoje zadanie." T.P.

Instruktorki zespołu Ewa Jankowska i Ewelina Konieczna prócz tańców ludowych i narodowych wprowadzają do repertuaru szereg innych gatunków, co sprawia, że nawet bardzo długie koncerty nie nudzą. W jubileuszowej odsłonie Marynia zaprezentowała swoje najlepsze tańce z tworzonego przez 30 lat repertuaru, ale nie zabrakło też niespodzianek tzw. wejść z humorem na pełnym luzie. 

Mimo, że sala wiejska w Święciechowie posiada bardzo dużą widownię, to wszystkie miejsca na oba koncerty były zajęte, głównie wśród oficjalnych gości i osób zaproszonych przez członków zespołu.

 Zespół uhorowany został tytułem : Zasłużony dla Gminy Święciechowa.  Prezes WZChiO  Tadeusz Paprocki zaprosił ZPiT Marynia na XX Jubileuszowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ceska Kamenice-Pirna-Bad Sandau w Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii w 2019 roku by zaprezentowali Wielkopolskę.

T.P.Galeria zdjęć:Załączniki: