Chór Męski im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach powstał 28 stycznia 1959r z inicjatywy grupy miłośników śpiewu - mieszkańców Włoszakowic. Dwóch uczestników załozycielskiego zebrania śpiewa w chórze do dzisiaj.
 Zespół wykonuje utwory świeckie i sakralne opracowane na chór męski kompozytorów dawnych i współczesnych. W swoim repertuarze posiada również utwory biesiadne i kolędy.
 Chór uczestniczy w różnych przeglądach, konkursach, festiwalach i zlotach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Współpracuje z innymi włoszakowickimi chórami, jak "Musikarola" i "Cantilena". Chór nagrał płytę z muzyką Karola Kurpińskiego, którą wydała Gmina Włoszakowice.
 Za swą działalność chór został ł wyróżniony zbiorową Złotą Odznaką PZChiO, odznaką "Za zasługi dla Województwa Leszczyńskiego", a także odznaką "Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego".

 Przez 44 lata dyrektorem artystycznym i dyrygentem był dh Lech Erbert, a od września 2011r. dyrygentem jest dh Mariusz Kowalczyk. Funkcję prezesa pełni od 1985r. dh Ireneusz Rogacki